HOEKSCHE WAARD – De weidse kleilandschappen van de Hoeksche Waard vormen al jaren het creatieve en literaire decor voor journalist, schrijver en filmmaker Sofie Rozendaal. Voor haar nieuwste online documentaireserie verlaat de maker echter de vertrouwde eilandgrenzen. In een solistisch avontuur trekt zij naar de onherbergzame wildernis van Vancouver Island (Canada), met als primair doel: orka’s in het wild vastleggen op beeld. De lancering van haar docu-serie valt samen met de publicatie van haar eerste dichtbundel: ‘Hierna komt nog niets’.
Waar Rozendaals eerdere werk vaak de diepte in ging rondom menselijke thema’s, persoonlijke vraagstukken en de rust van de polder, markeert deze nieuwe fase een duidelijke artistieke transitie. De camera verplaatst zich van het Hoeksche Waardse landschap naar de rauwe, overweldigende natuur van de Pacific Northwest.
Van de polder naar Vancouver Island
In de serie is te zien hoe Rozendaal de vertrouwde polder achterlaat. Ze reist naar Canada om met een huurauto vanuit het zuiden van Vancouver Island naar het ruige noorden te trekken. Eenmaal daar verkent ze de oceaan per kajak en vanaf een zodiak, en hiked ze door de bossen.
Daarbij deelt ze de verhalen van de lokale bewoners en gidsen die ze onderweg ontmoet, over hoe zij hun leven ervaren en alle wildlife om hen heen. De video’s vormen daardoor een cinematografische serie over ongerepte natuur, de oerkracht van wildlife en de persoonlijke beleving van een filmmaker die gewend is aan de geborgenheid van een veilig poldereiland.
Nieuw boek
De behoefte om grenzen te verleggen is een thema dat ook in Rozendaals schrijverschap naar voren komt. Waar zij de afgelopen twintig jaar vooral journalistiek en autobiografisch proza schreef, verkent ze in haar eerste dichtbundel een nieuwe stijl, met als titel: ‘Hierna komt nog niets’.
De gedichten belichten een herkenbaar thema voor ons allemaal: over het sluiten van hoofdstukken, stilstaan en doorgaan; een frisse start maken en leren loslaten. De bundel ademt het Hoeksche Waards decor: over molens, verlaten dijken en donkere klei. De serie over Canada is een mooi contrast, maar sluit qua thematiek naadloos aan.
Volgend avontuur in Noorwegen
De reis blijkt bovendien pas het startschot van een grotere missie. Rozendaal bereidt zich momenteel al voor op een volgend project in Noorwegen. Komende herfst reist zij naar de Arctische fjorden om daar wederom orka’s in hun natuurlijke leefomgeving vast te leggen met haar camera. Deze keer niet alleen vanaf het land of een boot, maar ook vanuit het ijskoude water in een duikpak – als de omstandigheden het toelaten.
Natuur dichter bij de mensen brengen
Deze nieuwe koers is een duidelijke transitie binnen Rozendaals werk als maker. Waar haar rode draad altijd lag bij het bespreekbaar maken van menselijke en kwetsbare thema’s, trekt ze die lijn nu door naar de wereld om ons heen. Ze wil de natuur dichter bij de mensen thuis brengen en haar volgers meenemen in de verwondering die we in de hectiek van alledag soms een beetje kwijt kunnen raken.
Toch verliest de filmmaker haar basis nooit uit het oog. Hoe ver haar reizen ook zullen gaan, haar nuchtere polderblik, de liefde voor het eiland en de rust van haar idyllische dijkhuis zullen altijd haar vaste basis zijn.
Meer informatie en de documentaireserie:
Website: www.sofierozendaal.nl
YouTube: Sofie Rozendaal op YouTube
Elke avond op de hoogte van het laatste nieuws uit de Hoeksche Waard? Schrijf je dan hier in voor onze gratis nieuwsbrief.





























